Ekologiczny dom z pompą (ciepła)

Ekologiczny dom z pompą (ciepła)

Czy ziemia, woda, powietrze mogą dostarczyć darmową energię do ogrzewania naszego domu? Jeśli zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, to tak.

Czym różni się pompa ciepła od systemów stosowanych na masową skalę w polskim budownictwie, a więc od ogrzewania gazowego, węglowego czy chociażby olejowego?

Odnawialna alternatywa dla gazu, węgla i oleju

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, pompa ciepła nie potrzebuje żadnego paliwa do tego, aby ogrzewać budynek. Wszystko dlatego, że jest to urządzenie, które nie produkuje ciepła i niczego nie spala, a jedynie korzysta z energii zmagazynowanej w środowisku naturalnym – odnawialnej, a przy tym zupełnie darmowej. Takim nośnikiem ciepła może być dla niej ziemia, woda, a nawet powietrze. W dobie nieustannie rosnących cen surowców, dobrze skonstruowany węzeł cieplny z pompą ciepła jest w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania budynku nawet o 80%. Co ważniejsze, koszt inwestycji w taką właśnie technologię jest w obecnie równy kosztom budowy nowoczesnej kotłowni olejowej czy gazowej.

O zaletach systemu najlepiej świadczą przykłady innych krajów europejskich, w których ta technologia znana jest już od wielu lat. W zimnej Szwecji pompę ciepła posiada obecnie 70% gospodarstw domowych, w Niemczech i Francji połowa, a tuż za naszą południową granicą – w Czechach – co piętnasty dom. Wszystko wskazuje na to, że pompy ciepła w najbliższych latach zrewolucjonizują także polski rynek systemów grzewczych.

NATEO –przegląd rozwiązań

NATEO jest jedną z nielicznych, a jednocześnie najstarszych firm na polskim rynku, wyłącznie specjalizujących się w produkcji i dystrybucji pomp ciepła oraz ekologicznych systemów grzewczych. Firma posiada w swojej ofercie rozwiązania, które zaspokajają w 100% zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jednorodzinnego. NATEO oferuje Klientom m.in. następujące produkty:

Pompa Ciepła SmartVEGA.

SmartVEGA – to pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania domów jednorodzinnych, a także innych obiektów o powierzchni do 600 m². Jest również przygotowana do grzania ciepłej wody użytkowej. O zaletach użytkowych produktu przesądzają przede wszystkim niewielkie rozmiary, bezawaryjność, intuicyjna i łatwa obsługa oraz cicha praca. Urządzenie posiada wiele praktycznych funkcji m.in. urlop. W standardowym wyposażeniu znajduje się również wbudowany sterownik pogodowy. Pompą można sterować przez komputer PC lub panel dotykowy.

Pompa ciepła SmartPLUS.

SmartPlus – w połączeniu z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej tworzy pierwszy w Polsce, całkowicie kompletny, kompaktowy węzeł cieplny oparty o pompę ciepła. Zestaw, który gabarytowo przypomina przestronną, estetyczną szafę, zwiera wewnątrz wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego. Dzięki temu dom nie musi posiadać odrębnego pomieszczenia (kotłowni). Pompa ciepła SmartPlus zajmuje powierzchnię około 1 m² i może zostać ustawiona np. w spiżarni, schowku albo domowej pralni. Wyposażona jest w system redukcji hałasu. Ogrzewaniem możemy sterować poprzez zewnętrzny panel dotykowy albo zdalnie – przez Internet. Urządzenie posiada m.in. funkcję urlop oraz wbudowany sterownik pogodowy.

Pompa ciepła Gemini.

GEMINI – to urządzenie dwusprężarkowe przeznaczone do instalacji wewnętrznych w dużych obiektach budowlanych. Znajduje zastosowanie w większych domach jednorodzinnych, ale także w takich budynkach, jak szkoły, szpitale czy chociażby zakłady produkcyjne. Przystosowana jest do grzania układu centralnego ogrzewania (CO) oraz Cieplej Wody Użytkowej (CWU). Może pracować połową mocy, dzięki czemu jest to rozwiązane nie tylko energooszczędne, ale też bardzo tanie w eksploatacji. Pompą można sterować poprzez komputer PC, telefon komórkowy albo zewnętrzny panel.

Wszystkie pompy ciepła NATEO mogą współpracować z systemem GENESIS – pozwala on na niezależne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. Istnieje też możliwość wyposażenia urządzeń w cztery moduły rozszerzające: kominek, solar, klimatyzacja oraz basen.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *